Skandinaviska skolan Costa Blanca byter huvudman.

Per 1 juli 2021 har Anna Fritzson tillträtt som ny ägare och huvudman för Skandinaviska Skolan. Anna är svensk jurist och företagsledare och med tidigare erfarenhet från att driva skolverksamhet.

Frånträdande ägare Gert Gunnarsson och Arly Jörtner säger i en kommentar:
Efter att ha drivit skolan i 21 år känner vi oss trygga med att lämna över vårt livsverk till Anna som vi upplever kommer att förvalta och utveckla skolan och den grund vi har lagt genom åren. Under försäljningsprocessen var vi väldigt noga att hitta rätt kandidat som kan driva verksamheten i samma anda som skolan har idag. Skolans organisation har också medverkat till det slutgiltiga beslutet av ny huvudman.

Anna Fritzson , ny ägare till Skandinaviska skolan :
Det är såklart en ära att få ta över denna fina verksamhet och fortsätta utveckla den. Vår ambition är att göra Skandinaviska skolan till den bästa utlandsskolan i hela världen, samt att främja nordisk kultur i utlandet på bästa möjliga sätt.

Ingela Björklund , rektor för Skandinaviska skolan säger i kommentar :
Jag hälsar Anna hjärtligt välkommen som ny huvudman för skolan och ser fram emot ett mycket gott samarbete för att fortsätta utveckla skolan framåt.