Ansökan och avgifter

Skolan har öppen antagning och välkomnar ansökningar under hela året.

Ansökan om plats görs genom att maila ifylld ansökningsblankett till skolan på rektor@skandinaviskaskolan.com. Skolan arbetar efter systemet om syskonförtur.

När skolan har tagit emot ansökan/ansökningarna sätter vi upp ditt/dina barn på kölistan och löpande  bekräftar vi platser för nästkommande termin. För att säkra en erbjuden plats måste anmälningsavgiften betalas. Om ingen plats finns tillgänglig kan du välja att stanna kvar på väntlistan eller stryka ditt/dina barn från listan.

Vi är en av få skolor i Spanien som har flexibilitet nog att ta emot elever både för kortare och längre perioder. Hos oss finns allt från elever som har oss som sin huvudskola, till gästelever som stannar ett par månader. Vi anser nämligen att nya influenser, lekar och idéer gynnar en liten skola, och våra elever är därför vana vid att välkomna nya kompisar. För gästeleverna blir det en både spännande och lärorik upplevelse.

Tillbaka / Takaisin

Läsårsdata

Här finner ni vår planering, klasser, terminsstart och slut samt lovdagar.

Nyhetsbloggen

Följ oss via vår blogg där ni kan läsa och se bilder från vad som händer på vår skola.

Vi har fått Grön Flagg!

Som första svenska utlandsskola i Spanien har vi blivit certifierade för vårt miljöarbete.

Så här tycker vi

Läs om vad barn och vuxna tycker om vår skola här på Costa Blanca.

Gästelever

Vi är en av få utlandsskolor som även tar emot gästelever kortare perioder. Nyfiken?